Web Tasarım

Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirmeden ziyade web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi yönlerini ifade eder. Web tasarımı, masaüstü tarayıcılar için web siteleri tasarlamaya odaklanırdı; ancak 2010'ların ortalarından bu yana, mobil ve tablet tarayıcıları için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

 

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda içerik, ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder; uyarlanabilir tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarına uyan düzen boyutlarında sabitlenir. Cihazlar arasında mümkün olduğunca tutarlı bir düzeni korumak, kullanıcı güvenini ve etkileşimini sürdürmek için çok önemlidir. Duyarlı tasarım bu konuda zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcılar çalışmalarının nasıl görüneceğinin kontrolünden vazgeçerken dikkatli olmalıdırlar. İçerikten de sorumlularsa, beceri setlerini genişletmeleri gerekebilecek olsa da, bitmiş ürün üzerinde tam kontrole sahip olmanın keyfini çıkaracaklar.

Web Tasarım Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir web sitesi tasarımı yaparken, şık ve görsel olarak etkileyici hale getirirken, web tasarımın temel unsurları ile birlikte her daim son kullanıcıya odaklanmanız gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzler navigasyon, multimedya, uyumluluk, teknoloji ve interaktif gibi etkenlere dikkat edilerek gerçekleştirilebilir.

 

Web tasarım mimarisi yapılandırılırken menüler ve diğer gezinme yani navigasyon araçları, kullanıcıların web sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için ihtiyaç duydukları bilgiyi kolayca bulabileceği, verimli ve sitenin içinde kolayca hareket etmeye yardımcı olacak şekilde navigasyon kurgulanmalıdır.

 

Tasarımlarda video ve ses uyaranların kullanıcıların basit ve hızlı bir biçimde anlayış geliştirmesi ve bilgileri kavramasına yardımcı olabilir. Bu yüzden multimedya kullanımı oldukça önemlidir. Bu durum web sitesinde daha çok vakit geçirmeleri için kullanıcıları teşvik edebilir.

Sayfanın doğru bir şekilde görüntülenmesini arttırmak, her seferinde aynı performansı almak amacı ile farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek, uyumluluk kriterlerine uygun bir web sayfası tasarlamanız önemlidir.

 

Teknolojik gelişmelerden faydalanmak tasarımcılara her zaman yeni, dinamik ve profesyonel web tasarımı yapma imkanı verir.

Tasarım içine kullanıcı yorumları ilave ederek aktif kullanıcı katılımını arttırmanız kesinlikle mümkündür. E-posta formları ve e-bülten kayıtlarını ziyaretçilere sunarak, onları sürekli etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürebilirsiniz.

web-tasarim-nedir.jpg
web-tasarim2.jpg
web-tasarim-2.jpg
web-tasarim-nedir-tasarim-unsulari-ve-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir-2.jpg

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web sitelerinin en önemli amacı kullanıcıların en bakışta aradıkları bilgiye hızlıca ulaşmalarını sağlamaktadır. Tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüklü olması halinde düzen unsuru sağlanmış olur.

Bir web sitesi tasarlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur renktir. Renk tercihi, müşterilerin isteklerine ve amaca göre yapılmalıdır. Renkler ayrıca bir kişi ya da kuruluşun marka kişiliğini yansıtmalıdır.

Farklı yazı tipleri kullanımı ile bir web sitesinin kalitesini arttırmak mümkündür. Çünkü birçok web tarayıcısı sadece web güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontları okunaklı görüntüleyebilir. Bu yüzden font kullanımına dikkat edilmelidir.

İçerik ve tasarım; metin ve görsellik yoluyla web sitesinin vereceği mesajı geliştirmek adına birlikte tasarlanabilir. Okuyucusunu şaşırtan ve bilgi veren içerikler, kullanıcı odaklı olacaklardır. Böylece kullanıcılar web sitenizde daha çok vakit geçirecektir. Kullandığınız yazılı metin mutlaka web sitenizin genel konseptiyle ilgili ve faydalı olmalıdır. Bu içerikler SEO optimizasyonu ile düzenlenmeli, alakalı anahtar kelimeleri içermeli ve uygun uzunlukta olmalıdır.