Online Mağaza

İnternet üzerinden ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren firmaların web sitelerine sanal mağaza denir. Fiziksel bir mağaza donanımı olmamasına rağmen her türlü ürün ya da hizmet bu mağazalar aracılığıyla kullanıcılara sunulabilir. Her perakende e-ticaret sitesi aynı zamanda bir sanal mağazadır.

Günümüzde fiziki mağaza sahibi işletmeler, mevcut müşterilerinin ürün ve hizmetlerine ulaşmaları için veya yeni müşteri kitlelerine erişmek için sanal mağazalar oluşturup, online ve offline bütünleşik hizmet vermeye başlamıştır. Sanal mağazaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Online Mağaza Nedir?

Günlük hayatta ihtiyaçlarımızı karşılamak için mağazalardan alışveriş yaparız. Mağazalarda satıcılar ürünleri sergiler ve satışa sunarlar. Bu mağaza ortamının sanal ortamdaki haline sanal mağaza denir.

 

Satıcı ve üreticiler bir e-ticaret sitesi kurarak ürünlerinin resim, açıklama ve fiyatlarını bu ortama yüklerler. Müşterilerde sanal mağaza'yı ziyaret edip alışverişlerini yaparlar. Sanal mağazalar'da ödeme işlemleri genellikle kredi kartıyla gerçekleşir. Ancak bunun dışında da EFT, havale, kapıda nakit ödeme, PayPal, mobil ödeme de tercih edilen ödeme türlerindendir.

Sanal mağazada bir müşteri alışveriş yaparken önce siteyi gezer ya da ihtiyacı olan ürünü aratır. Sonra almaya karar verdiğinde sepetine ekler. Alışveriş yapmaya devam eder ya da siparişini tamamlar. Bu adımda üye olmayan müşteriler için de alışveriş kolaylığı sağlanmalıdır. Müşteriler üye olmaya zorlanmamalıdır. Üyeliksiz alışveriş seçeneği müşterilerin her zaman kolayına gelir. Üyelik kısmı ödeme işlemleri gerçekleşirken halledilebilir. Ödeme işlemi de gerçekleştikten sonra satıcı ürünü müşteriye kargo yoluyla gönderir.

 

Ödeme ve kargo yöntemlerinde çeşitlilik her zaman daha fazla kitleye hitap edecektir. Gönderdiğiniz ürünü özenle paketlerseniz zarar görmeden müşteriye ulaşır ve müşteri bundan çok memnun kalır. Müşteri memnuniyeti sizin için çok önemli olmalıdır. Müşteriler ile ne kadar ilgilenip sorunlarına çözüm bulursanız o kadar satışınız artacaktır.

 

Sahip olacağınız sanal mağaza yazılımı müşterinin dışında size de kolaylık sağlamalıdır ve kolay anlaşılır aynı zaman da kolay kullanılabilir olmalıdır. Çünkü siteyi kurduktan sonra da çok işiniz olacak. Bir sanal mağaza yazılımının sahip olması gereken özellikler arasında hızlı olması, sınırsız ürün fotoğrafı eklenmesi, istenilen şekilde ürün açıklamalarının girilmesi, sipariş ve stok bölümlerinin düzgün çalışması vardır.

e-ticaret.jpg
online-pazaryeri-nedir-avantajlari-ve-dezavantajlari-nelerdir1.jpg
online.jfif

Online mağaza açmanın maliyeti nedir?

Online satış siteleri altında sanal mağaza açmak isteyenler için maliyet farklıdır. Her bir sistem, kendine özel şartlara sahip olduğundan dolayı dahil olmak istediğiniz pazar yerinin mağaza seçeneklerine göz atmanız gerekir. Ancak genelde giriş ücreti gibi bir ücretin olmadığı bu sistemlerde istenen evrakların temin edilmesi ile birlikte satışa başlanabilir. Bu sistemler genelde komisyon usulü çalıştığından dolayı maliyet kısmında bu komisyon oranları üzerinden hesaplama yapılması gerekir.

 

Açılacak yeni bir web sitesi üzerinden satış yapılması gerekiyorsa, işin resmi kısmı dışında domain adı ve sitenin barınacağı sunucular için tercih edilen yer sağlayıcı firma fiyatlarına göre bir maliyet çıkmaktadır. Bu nedenle standart, sabit bir fiyattan söz edilemez. Ancak kişi ve firmalara özgü belirli paketler altında hizmet sunan sistemlerin tercih edilmesi halinde, paket fiyatları doğrultusunda herhangi bir ek işlem yapmadan web site sahibi olunması ve satışlara başlanması da söz konusudur. Sanal mağaza açmak için görüldüğü üzere seçenekler oldukça fazla ve esnektir.