Web Geliştirme

Web geliştirme, Internet’te veya intranette barındırılan web sitelerini veya web sayfalarını geliştirme sürecidir. En sevdiğiniz web sitesini düşünün.. E-ticaret mağazaları, bloglar, sosyal ağlar, çevrimiçi video akışı hizmetleri veya başka bir tür İnternet uygulaması olsun, hepsi bir web geliştiricisi tarafından oluşturulmak zorundadır.

Web Geliştirici Nedir?

Web geliştiriciler tasarımcının yapmış olduğu sayfanın altına kod yazarak onu hareketlendiren ve işlevsel hale getiren kişilerdir. Web geliştiricilerin kodlama yapabilmesi için bir kaç yönetim aracına ihtiyaç duyarlar.

İşte en sık kullandığı kaynak kodu yönetim araçları ise: SVN, CVS, Git vb. iken IDE: WebStorm, Sublime, VS Code vb.; ön uç geliştirme teknolojisinde ise HTML, JavaScript, CSS ve benzeri araçları kullanırlar. 

 

İlk başta her ne kadar Javascipt bilmenize gerek yok gibi görünse de sitenin daha sonra geliştirilmesi için bu konuyu da bilmeniz gerekir. Yoksa bir şirketin tanıtım yaptığı web sitesi için "html ve css" bilginiz olması o siteyi tasarımlamanıza yeterli olacaktır. Burada tasarımı hızlandırmak ve etkin kullanmak için hazır css kütüphanelerini bilmemiz yeterli olacaktır. Böylece hazır css kütüphanelerinden en popülerleri olan "Bootstrap ve Material" kütüphanelerini kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Frontend'ın popüler hale gelmesinin nedeni Javascript'dir. Html ve css tasarım yapmanız için yeterli görünse de tasarımı dinamikleştiren esas şey Javascript'tir. Örneğin açılır bir popup kutusu Javascript bilmenizi gerektirir. Popüler Javascript kütüphanelerinden; "Jquery,​ Angular, React, VueJs, KnockoutJs" vb. kütüphanelerini bilmek de size büyük zaman kazandırır.

web-developer.png
hazır web sites.jpg

Hazır Web Sitesi Nedir?

Kodlaması ve tasarımı önceden hazırlanmış, hızlı bir şekilde kurulumu yapılan ve sonrasında içerik yönetim paneli aracılığı ile içerik eklenen ve güncellenen web site oluşturma platformlarına ya da yazılımları hazır web sitesi olarak adlandırılırlar. Genellikle altyapısında hazır temalar bulunur ve bunlardan bir tanesini web sitenize uygulayarak, web sitenizin tasarımını belirleyebilirsiniz. Logo ve buna benzer görsellerinizi de sisteme ekleyebilir ve web sitenizin genel görünümünü oluşturabilirsiniz.

 

Hazır site uygulamalarının temel ortak özellikleri bu saydığımız işlemleri çok kolayca ve hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan yapabilmenizin sağlanmasıdır. Bunu yapabilmeniz için size web sitesi yönetim paneli sunarlar. Bu panelde web siteniz ile ilgili hemen her detayı değiştirebileceğiniz, güncelleyebileceğiniz ve ekleyebileceğiniz modüller bulunur. Hazır site uygulamalarında sizin istediğiniz özel tasarımlar yerine yukarıda bahsettiğimiz hazır şablonlar - temalar bulunur.

 

Elbette ki bu şablonlar şık ve kullanışlıdır. Adı üzerinde hazır web siteleri, diğer özel tasarım - çözüm uygulamalarına göre oldukça ekonomiktirler ve bu yüzden düşük bütçeli kişiler veya işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilirler. Bir hazır web sitesi uygulaması özel çalışma olarak yapılan bir web sitesinden daha iyi ya da kötüdür diyemeyiz. Ancak kullanılacak bütçe dahilince bazı işletme ya da kişiler için hazır web sitesi daha uygun bir seçim olabilir. Altyapısı doğru hazırlanmış, temeli SEO uyumlu ve kullanıcı memnuniyeti üzerine kurulmuş olan bir hazır site yazılımı ile kaliteli içerikler de üreterek çok başarılı bir web sitesine sahip olabilmeniz mümkündür.